Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne, Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne.
Przekaż darowiznę
na Fundację Historyczną

Organizacja drużyny

Jarl
Całością rządzi Jarl. Jarlem Jomsborga jest obecnie Einar (Stanisław Wdowczyk), który pełni tę funkcję od początku istnienia Drużyny.
Jarl może powoływać oficerów funkcyjnych takich jak hevding, logsogumadr, godi i styrsman. Oficerowie mają za zadanie wspierać Jarla radą i pomocą w sprawach organizacyjnych.

Oficerowie

Dreng Hedin - Styrsman - dowódca w sprawach drużynnych.
Dreng Ulvric - główny trener wojowników oraz zastępca Styrsmana. Zajmuje się wyszkoleniem bojowym Jomsborga oraz dowodzi Drużyną na polu bitwy na wyjazdach,
Dreng Thorstein - Logsogumadr - zadaniem Logsogumadra jest pilnowanie przestrzegania Prawa Drużynnego (Hirdskra), a również dopilnowanie aby wszyscy Drużynnicy prezentowali odpowiedni poziom zarówno pod względem stroju, wyposażenia, jak i pod względem zachowania i wiedzy historycznej. Thorstein jest także głównym trenerem kandydatów. Zajmuje się wyszkoleniem bojowym przyszłych Drużynników,
Huskarl Samr - Drugi z trenerów kandydatów. Zajmuje się wyszkoleniem bojowym przyszłych Drużynników,
Dreng Gandalf - Trzeci z trenerów kandydatów. Zajmuje się wyszkoleniem bojowym przyszłych Drużynników,
Bodmar Brynjulf - Trener łuczników oraz Grododzierżca. Pilnuje aby w Warwoni Jomsborg panował porządek oraz nadzoruje prace związane z naprawą/ulepszaniem/rozwijaniem grodu,
Karl Gamli - Godi. Jest naszym kapłanem i on łączy się z Bogami podczas wszystkich świąt.Wojownicy
Wszyscy wojownicy (nie wyłączając Jarla i oficerów) są podzieleni na trzy stany: DrengHuskarl i Karl.

 

Drengr
Drengr = Towarzysz. To stan najwyższy. Są to ci, którzy mają odpowiedni staż w Drużynie, ale przede wszystkim udowodnili z mieczem w ręku, że należą do najlepszych wojowników w Drużynie. Takim mianem określano przybocznych króla czy jarla. Zarazem byli to najlepsi wojownicy, ścisła drużyna / gwardia króla lub jarla.

W chwili obecnej, Drengami są:

Einar (Stanisław Wdowczyk) - Jarl
Hedin (Max)
Ulvric (Filip)
Gandalf (Jakub)
Thorstein (Wojciech)

Drengowie Jomsborga noszą srebrny pierścień ze złoconym tłem, na którym widnieje wypukły napis “Jomsborg” (starszymi runami) oraz runiczną inskrypcją “Einar Jarl” wewnątrz pierścienia.

Huskarl
Huskarl to stan średni. Są to wojownicy, którzy wykazują lepsze umiejętności w walce, mają cały wymagany sprzęt (broń, strój, biżuteria) oraz co najmniej pół roku stażu w Drużynie, ale jeszcze nie prezentują w walce tego poziomu co Drengrowie. Żeby wstąpić w szeregi Drengrów, muszą przejść Test Jomsborga (Drengraraun). Muszą stoczyć walkę na miecze ze wszystkimi pozostałymi Drengami, aczkolwiek te walki nie muszą się odbyć w jednym dniu. Walka jest do trzech trafień. Połowę walk Huskarl musi wygrać lub zremisować. Jeśli tego dokona, zostaje przyjęty do stanu Drengrów na specjalnej uroczystości.

W chwili obecnej, Huskarlami są:

Halfdan (Michał)
Bard (Adrian)
Samr Guthrumson (Krystian)
Leif (Grzegorz)
Gunnar Ulvricson (Tomasz)
 
Karl
Karlowie są to wojownicy, którzy potrafią już walczyć, maja podstawowy sprzęt i wyposażenie, ale jeszcze zdobywają doświadczenie w walce. Żeby wstąpić w szeregi Huskarli, muszą przejść Test Jomsborga (Huskarlaraun), czyli szereg pojedynków z Huskarlami.

W tej chwili, Karlami są:

Eirikr (Jan)
Gamli (Grzegorz)
Björn (Karol)
Knut Haraldson (Jacek)
Thrain Thorsteinson (Piotr)
Thorbjorn (Norbert)
Swen (Zbigniew)
Grimr (Mikołaj)
Hjort (Michał)
Jorunn (Nikola)
Skuld (Aleksandra)
Yngvarr (Bartek)
Borys (Konrad)

Veidar

Veidarowie = Łowca. To stan najwyższy. Są to łucznicy przewyższający umiejętnościami Bodmarów. Potrafią celnie strzelać z większych odległości.

W chwili obecnej, Veidarami są:

Bodmar

Bodmar = Łucznik. Drużynnicy, którzy poza podstawowym wyposażeniem, posiadają bazowe umiejętności łucznicze. 

W chwili obecnej, Veidarami są:

Brynjulf (Grzegorz)

Rzemieślnicy

Drużynnicy, którzy otrzymali specjalne pozwolenie Jarla na wykonywanie zawodu bez uczestnictwa w treningach wojowników - tym samym nie mają prawa głosu w temacie walk.

W tej chwili, Rzemieślnikami są:

Andvari (Mateusz) - kowal

Kobiety

Kobiety mogą być członkami naszej Drużyny, mają pełnię praw drużynnych. Są zobowiązane do prezentacji rzemiósł i handlu, oraz pomocy w obozie.

Obecnie Drużynniczkami:

Ana (Ania)
Hjördís (Kinga)
Sigrun (Monika)
Dagne (Dagmara)
Siggi (Martyna)
Astrid (Magda)
Ingifríðr (Martyna)
Vigdis (Elżbieta)
Freydis (Karolina)
Revna (Olga)

Kandydaci
Kandydatami do Drużyny są ci, którzy muszą dopiero udowodnić swoim zaangażowniem, postawą oraz umiejętnościami, że można ich traktować poważnie jako potencjalnych Drużynników.

Kandydaci cały czas szkolą się w mieczu aby w odpowiednim momencie przejść test Karlaraun - test wojownika podczas, którego muszą zaprezentować umiejętności bezpiecznej walki. Polega ona na pokonaniu bądź zremisowaniu z losowo wybranym Karlem. Po przejściu Karlaraun i zaakceptowaniu przez Drużynę Kandydata czeka Próba Odwagi, która odbywa się dwa razy do roku.

To samo tyczy się kandydatów na łuczników. Cały czas szkolą się w łuku aby w odpowiednim momencie podejść to wyzwania Bodmara. Polega on na zdobyciu minimu 31% punktów z każdej z 5 konkurencji. Po przejściu tego testu i zaakceptowaniu przez Drużynę Kandydata czeka Próba Odwagi, która odbywa się dwa razy do roku.


Kandydatki
Kandydatkami do Drużyny są te, które muszą udowodnić swoim zaangażowniem oraz postawą, że można je traktować poważnie jako potencjalne Drużynniczki. Uczestniczą w spotkaniach prowadzonych przez Drużynniczki i gdy spełnią wszystkie postawione im warunki oraz zostaną zaakceptowane przez Drużynę dostąpią możliwości dołączenia do Drużyny na specjalnej ceremonii, która odbywa się 2 razy do roku.


Weterani Jomsborga
Drużynnicy, którzy osiągneli pewien poziom w Drużynie oraz udowodnili swoje oddanie. Ze względu na różne sytuacje, które uniemożliwiają im pełne zaangażowanie w sprawy drużynne zostali przeniesieni do stanu Weteranów.

Argyll (Paweł)
Artus (Artur)
Ingvar (Jacek)
Jarosław (Jarosław)
Ścibor (Jacek)
Ivar (Łukasz)
Harald (Kamil)


Honorowi Drużynnicy
Wielu bardzo prominentnych wojowników z zagranicy jest honorowymi członkami Jomsborg Vikings Hird, co symbolizuje posiadana przez nich drużynna koszulka z wilkem.

Drużynnikami honorowymi Jomsborg Vikings Hird są:
Egnar (Emil)
Ulf (Andrzej)
Thorvald (Tomasz)

Jarl Thorgeir (Mike Haywood) – Jarl sławnej druzyny Valhalla Herred. Jeden z pierwszych, którzy 25 lat temu zaczęli ruch Wikingów w Europie i na świecie, Wielka Brytania.
Sara Skuld (Sara Johnson) – jest wojowniczka Valhalla Herred i towarzyszką życia Jarla Thorgeira, Wielka Brytania.
Jarl Ulf-Eric (Phil Burthem) – były Jarl grupy „The Jomsvikings” i zarazem były Jarl wszystkich Elagów. Jeden z dwóch dowódców zrzeszenia „Braterstwo Jomsborga” (The Brotherhood of Jomsborg). Niestety nie jest już wśród i ucztuje z innymi w Valhali lecz pamiętamy o nim i pamiętać będziemy! Wielka Brytania.
Bjarne (Bjarne Dahl) – Jomsviking, Dania.
Wolf (Michael Carstens) – Jomsviking, Dania.
Morph (Andreas Burghart) – Jomsviking, Niemcy.
Wolf (Wolf Baehr) – drużyna „Drage Klaer”, Niemcy.
Jarl Per (Per Andersson) – Jomsviking i Jarl Wikingów z Foteviken, Szwecja.
Luke (Luke Du Laic) – wojownik, Wielka Brytania.
Thora (Marion Thora Lund) z Norwegii


Honorowi żeglarze w Drużynie
Jerry (Jarosław Bogusławski) – kapitan, członek-Brat Hermandad de la Costa
Andrzej Radomiński – kapitan, członek-Brat Hermandad de la Costa
Tornek (Tornek Larsson) - żeglarz
Wprawdzie łodzi teraz nie mamy, bo nasza sławna łódź „Jomsborg” została sprzedana do Norwegii (kupiło ją Muzeum Wikingów w Borg, na Lofotach), ale planujemy budowę nowej.
Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: