Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne, Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne.
Przekaż darowiznę
na Fundację Historyczną

Opis Warowni

Warszawski gród "Warwonia Jomsborg"


Wizualizacja grodu w szczegółach odbiega od obecnego stanu (2015r.). Poniżej opis budowy grodu.

1. Brama wejściowa do Warowni Jomsborg

Wieża ponad bramą zbudowana jest z pełnego bala, tak jak robiono to w średniowieczu. Wieża ma oczywiście walory obronne i obserwacyjne. Obecnie w czasie różnego rodzaju imrez wartownik woła Jarla, który wita gości i nakazuje otworzyć bramę, by ich wpuścić.

2. Zadaszenie przylegające do tawerny "Valhalla"

Zadaszenie przy tawernie "Valhalla" Służy do spożywania posiłków i napitków na "wolnym powietrzu". Jest to miejsce w którym nasi goście chętnie przesiadują całymi godzinami, racząc się tym, co otrzymują w tawernie oraz na stanowisku grillowym. Na środku zadaszenia w podłodze znajduje się palenisko obłożone otoczakami, które często jest wykorzystywane do pieczenia kiełbasek na kiju i tworzenia wieczorami miłej atmosfery. Grupy szkolne często mają sposobność wysłuchania w tym miejscu opowieści Jarla Einara zwanych "sagami".

3. Tawerna "Valhalla"

Zapraszamy do Tawerny VALHALLA, jedynej karczmy w Warszawie, gdzie można doznać uczucia przeniesienia w czasie. Oferujemy wspaniały klimat, dobre piwo – w tym również piwo własnej produkcji, oraz nasz sławny miód pitny JomsViking. Dla dzieci serwujemy kwas chlebowy, wodę i soki owocowe.
W weekendy każdy może sobie upiec kiełbaskę nad ogniskiem, a przy okazji pikników, festiwali serwujemy kiełbaski, karkówkę, kurczaka z grilla oraz dodatki.

 

4. Kram grodowy

Replika słowiańskiej chaty z X wieku. Konstrukcja sumikowo-łątkowa. Wnętrze przystosowane do potrzeb skansenu. Chata zbudowana w 2011 roku.
W czasie każdego pikniku historycznego oraz w czasie każdej imprezy dla dzieci zapraszamy do kramu, gdzie można kupić bardzo ciekawe pamiątki z naszego grodu. Dla dzieci mamy wybór broni jak łuki, miecze, kusze, chełmy, tarcze z różnych epok oraz zabawek drewnianych. Można też zakupić strzały znanych i cenionych w Polsce twórców do profesjonalnego zastosowania.
Ponadto mamy ogromny wybór bizuterii właściwej dla okresu przez nas odtwarzanego i naczyń do picia - rogów, kubków...

 

5. Chata drużynna
Opis wkrótce,


CDN...

8. Długi Dom


Chata wzorowana na domach, które budowali wodzowie wikingów jako siedziby dla siebie i swoich domowników. Takie domy wyglądały jak wielka łódź odwrócona do góry dnem.
Długi Dom Wikingów został zbudowany w Warowni Jomsborg roku 2003 nad Zalewem Zegrzyńskim.
W 2010 roku dom ten został razem z resztą grodu przeniesiony na obecne miejsce.
Konstrukcja sumikowo - łątkowa, długość: 18 metrów, szerokość 9 metrów w części środkowej a na krańcach chaty po 7,5 metra.

 
Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: