Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne, Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne.
Przekaż darowiznę
na Fundację Historyczną

Łódź "Jomsborg"

Począwszy od października 1999 roku w stoczni historycznej w Chałupach na Helu powstała replika łodzi wikińskiej, odkrytej w 1880 roku w Gokstad w południowej Norwegii. Budowniczym łodzi jest Aleksander Celarek. Wodowanie łodzi odbyło się 29 Kwietnia 2000 roku, a jej uroczysty chrzest (najpierw chrześcijański, a potem "pogański"), odbył się 6 maja 2000r. w Chałupach.
Pomiędzy wodowaniem a chrztem, znaleźliśmy czas na kilka treningów (jako że wszyscy przybyli w pełni uzbrojeni).
W uroczystości wzięli udział wikingowie z Danii, Niemiec, zaprzyjaźnieni woje z Czech oraz cała drużyna Jomsborg Vikings Hird.
Całość zakończyła uczta (dzik z rożna, piwo, miód).
Ponieważ uroczystość zbiegła się w czasie z prywatnym świętem jarla Einara, więc on był fundatorem uczty.
Budowa łodzi była finansowana ze środków prywatnych. Właścicielem łodzi jest Stanisław Wdowczyk, jarl JOMSBORG VIKINGS HIRD.
 
Łódź z Gokstad
Łódź znaleziona w Gokstad została zbudowana około roku 890. Prawdopodobnie należała do któregoś ze skandynawskich wodzów lub królów, który używał jej w celach reprezentacyjnych i do podróży ( wskazuje na to dość duża szerokość łodzi w stosunku do jej długości- łodzie typowo bojowe były znacznie węższe- oraz jej wyjątkowo staranne wykonanie). Natomiast po śmierci posłużyła mu, zgodnie ze skandynawskim obrządkiem pogrzebowym, za grobowiec. Wielmoża został pochowany na łodzi wraz z wyposażeniem, które mogłoby być mu przydatne w świecie umarłych. Nad łodzią usypano wysoki kurhan.
Okręt miał 23,3 m długości i 5,3 m szerokości; wysokość kadłuba na śródokręciu od dolnej krawędzi stępki do górnej deski poszycia wynosiła 1,95 m. Była wyposażona w 32 wiosła (mogła więc przewozić około 70- 80 osób) oraz żagiel, rozpięty na mierzącym prawdopodobnie 10 m maszcie. Sam maszt ważył ok. 360 kg, a cała łódź wraz z ekwipunkiem 18 ton.
Pierwsza wierna replika w skali 1 do 1 wraku z Gokstad, o nazwie "Viking", została zbudowana w Norwegii w 1893 roku. Łódź ta wzięła następnie udział w rejsie eksperymentalnym przez Atlantyk i dotarła do Ameryki Północnej.
 
Łódź JOMSBORG
Nasza łódź- "JOMSBORG"- to 65% rozmiarów jej pierwowzoru. Jej długość wynosi 15,4 m, a szerokość- 3,25 m. Wysokość na śródokręciu od stępki do relingu wynosi 1,5 m; wysokość masztu to 11 m. Wyposażona jest w żagiel o powierzchni 63 m2 (który powinien zapewnić łodzi szybkość, przy dobrych warunkach, do 10 węzłów) oraz dwanaście par wioseł.
Pełna obsada naszej łodzi - 24 wioślarzy plus sternik.
Dla zachowania w pełni historycznego charakteru łodzi, zrezygnowaliśmy z silnika, ale sezon 2000 pokazał, że byliśmy w błędzie.
Okazało się, że musimy często rezygnować z ciekawych rejsów, z uwagi na przeciwny wiatr lub brak ludzi do wioseł (egzaminy, praca, sprawy prywatne itp.), toteż w 2001r., w kwietniu , został zainstalowany przyczepny silnik (Yamaha 20 HP, długa kolumna). Silnik został zamontowany wewnątrz łodzi, w studzience. Jest łatwy do zdemontowania i używamy go tylko w sytuacjach awaryjnych oraz do szybkiego transportu łodzi z punktu A do punktu B, gdy zawiedzie wiatr.
Łódź waży około 9 ton, a jej zanurzenie wynosi 0,8 m. Za materiał do budowy posłużyło drewno dębowe, żagiel i takielunek wykonany jest z lnu.
Z uwagi na wielkość łodzi (o 1/3 mniejsza od oryginału), dulki do wioseł umieszczono na relingu (w oryginale są otwory w burcie ok. 40 cm poniżej relingu).
 
Opis konstrukcji
Do stępki o wymiarach 110 mm grubości i 380 mm wysokości, złączonej z trzech kawałków, przymocowane są stewy, obie w części przystępkowej o wymiarach 110 mm/400 mm, w częściach górnych zwężające się do 80/200 mm.
Poszycie zakładkowe zbudowane jest z 11 pasów na burcie, o grubości klepki 28 mm, nitowane miedzianymi gwoździami o średnicy 4 mm na podkładkach z blachy miedzianej o grubości 2 mm. Klepki mocowane są do stew gwoździami żelaznymi o średnicy 6 mm, kutymi na wzór gwoździ gotyckich. Poszczególne klepki składają się z desek o szerokości od 12 do 22 cm i długości od 70 do 450 cm. Deski wąskie i krótkie stosowane są na dziobie i rufie, ze względu na charakterystyczne podgięcia poszycia do góry przy wysokich stewach. Wręgi o wymiarach 80/80 mm, (lewe ramię łączone jest z prawym na zakos na stępce), łącznie z przykrywającym je pokładnikiem o wymiarach 110/50 mm stanowią sztywny trójkąt wzmocnienia poprzecznego. Co drugi trójkąt wręgowy, od mocnicy burtowej schodzą w dół półwręgi o wymiarach 50/80 mm, sięgające w dół minimum trzy klepki poszycia głębiej, niż górne końce trójkątów wręgowych. Wręgi i półwręgi nitowane są do poszycia gwoździami miedzianymi o średnicy 6 mm. Ostatni pas poszycia wzmocniony jest mocnicą burtową o wymiarach 80/80 mm.
Kadłub konserwowany jest pokostem na gorąco oraz smołą węglową (karboleum) i drzewną (oleum pini) na gorąco.

Wyprawy "Jomsborga"
Maj 2000 – dziewiczy rejs „Jomsborga”, natychmiast po wodowaniu z Chałup do Wolina.
Był to rejs z przygodami, bo na wysokości Koszalina gwałtowny szkwał przewrócił łodź do góry dnem. Szczęśliwie, nikt nie zginął. Załogę uratowali rybacy ze wsi Chłopy, a okręt został odnaleziony i uratowany przez Ratownictwo Morskie. Później łódź po drobnych naprawach dotarła do Wolina i wzięła udział w Festiwalu Wikingów na Wolinie.

Październik / Listopad 2000 – rejs rzekami 700 km z Wolina do Gdańska i później do Pucka na zimowanie. Dokonało tego trzech ludzi – kapitan Jerry (Jarosław Bogusławski), Jarl Einar (Stanisław Wdowczyk) i Thofinn (Tomasz Nurzyński).
Początkowo było nas czterech, ale Myślibór (Paweł Rudziński) musiał nas opuścić w Gorzowie Wielkopolskim i dalej pociągnęliśmy sprawę we trzech.
Był to niezły wyczyn, biorąc pod uwagę że łódź ważyła 12 ton, a momentami trzeba było wiosłować na dwa wiosła (Einar i Thofinn), na rzece, pod prąd (5 km na Noteci!), kiedy to zepsuł się wspaniały radziecki silnik zaburtowy marki „Neptun”. Doczekaliśmy na Noteci dostawy silnika marki „Yamaha” i dalej poszło bez problemów.

Czerwiec 2001 – rejs z Pucka do Chałup na Helu i dalej do Wolina na Festiwal Wikingów. Rejs morski.

Sierpień 2001 – rejs z Wolina do Warszawy i na Zalew Zegrzyński, 800 km rzekami, też z niezłymi przygodami, bo Wisła to dzika rzeka.

Sierpień 2002 – udział „Jomsborga” w filmie Jerzego Hoffmana „Stara Baśń”. Nasza łódź wystąpiła tam jako flagowy okręt wikingów-najeźdźców i po raz pierwszy odbyła podróż na lawecie nad jezioro Oćwieka, gdzie kręcono film. Po dwóch miesiącach, łódź w ten sam sposób powróciła nad Zalew Zegrzyński.

Maj 2003 – udział Drużyny i Łodzi „Jomsborg’ w międzynarodowej imprezie marynistycznej w Oestende (Belgia). Odbył się tam również Festiwal Wikingów.

Wrzesień 2004 – wygrana w regatach Old Timerów na Zalewie Zegrzyńskim k. Warszawy. Puchar zwycięzcy wręczał nam sam Mateusz Kusznierewicz!

Kwiecień 2005 – sprzedaż „Jomsborga” do Norwegii. Zalew Zegrzyński nad którym leży nasz Gród jest płytkim akwenem, nie nadającym się do żeglowania morską łodzią, taką jak „Jomsborg”, dlatego z dużym żalem trzeba się było ze sławnym „Jomsborgiem” rozstać. Naszą łódź zakupiło norweskie Muzeum Wikingów w Borg na Lofotach i teraz tam pływa pod imieniem „VARG FOTR”, co po polsku znaczy „Wilcza Łapa”.

 
Planujemy budowę nowej łodzi…..




Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: