Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne, Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne.
Przekaż darowiznę
na Fundację Historyczną

Drużyna Warowni Jomsborg


    
      Drużyna grodu Warownia Jomsborg  jest bractwem odwołującym się do tradycji Jomsborczyków - Jomswikingów, którzy 1000 lat temu służyli królowi Bolesławowi Chrobremu, jako najemni woje. Była to mieszana, Skandynawsko – Słowiańska drużyna, która zasłynęła z dzielności w boju na całym Bałtyku i na Wyspach Brytyjskich.
 Jomsborczycy byli znani jako niezwykle dzielni wojownicy, ale zarazem wielcy zbóje, w szeregach których szukali schronienia wszelkiego rodzaju zabijacy, często ścigani prawem w rodzinnych stronach za rozbój i gwałty. Staramy się odtwarzać tamtą, wczesnośredniowieczną rzeczywistość, a ponieważ żyjemy już w XXI wieku, mamy w pamięci słowa z filmu Monthy Python „Eryk Wiking”. Stary ojciec pouczał Eryka: „pamiętaj synu – najpierw rabuj, potem gwałć, a na końcu spal, nigdy na odwrót”.

Drużyna istnieje od 1999 roku, a jej siedzibą jest Warownia Jomsborg. Obecnie znajduje się w Warszawie, na Żoliborzu, 600 m od Centrum Olimpijskiego.
Drużynnicy pochodzą z Warszawy i okolic Warszawy, ale mamy też kilku drużynników ze Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.
Jednym z naszych głównych celów jest propagowanie historii Polski i momentów zwycięskich w historii oręża polskiego.
W sprawach drużynnych, na pierwszym miejscu stawiamy kwestię wyszkolenia bojowego, oraz lojalności wobec dowódcy i pozostałych drużynników.
Pozostałe wymagania to historyczność stroju, godne zachowanie i akceptacja przez pozostałych członków drużyny.
Polityka i religia to sprawy prywatne, o których się w drużynie nie mówi. Wszelka agitacja tego typu jest zabroniona, pod karą usunięcia z drużyny.
 

 
Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: