Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne,
Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne

Wikingowie - historia prawdziwa !

SERIAL WIKINGOWIE
Prawda historyczna, a fantazja filmowa.

Ogromną popularność w ostatnich latach zyskał serial pt. ,,VIKINGS". Odtwórcy historyczni okresu wikingów oczywiście bardzo chętnie go oglądają. Z racji swoich zainteresowań, znamy zdecydowanie lepiej ten fragment historii Europy od pozostałych. Dlatego oglądając już piąty sezon tego widowiskowego serialu, pragniemy wyjaśnić ,,kilka" nieścisłości scenariusza w stosunku do historii. Nie chcemy nikomu psuć przyjemności z oglądania tego serialu, a tym bardziej umniejszać zasług scenarzyście i reżyserowi. Pomyśleliśmy tylko, że warto również wiedzieć jak było w rzeczywistości !

 

Sigurd Ring - ojciec Ragnara Lodbroka.
Pewien wiking był kiedyś królem Danii (być może części Danii), a nazywał się Sigurd Ring (Sigurd Pierścień).  W różnych źródłach historycznych, przyznają się do niego (jako swego króla) zarówno Duńczycy jak i Szwedzi. Bardziej prawdopodobne, że był królem Danii, ale pewności nie ma - bo to czasy legendarne.
Ragnar Lodbrok - postać historyczna, potwierdzona w wielu źródłach, jeden z najsławniejszych wojowników 300-letniej epoki wikingów.  Znany jako Ragnar Sigurdsson (syn wspomnianego wyżej Sigurda Ringa). Bo Lodbrok to nie nazwisko tylko przydomek,  który Ragnar zdobył później. Czyli Ragnar nie był zwykłym wojownikiem  który mozolnie dobijał się znaczenia, tylko urodził się jako syn króla.
Było to tak....

Ragnar był trzykrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Lagherta, sławna wojowniczka. Duński kronikarz Sakso Gramatyk (Saxo Grammaticus) opisał ją jako "dzielnego wojownika w ciele kobiety".
Drugą żoną Ragnara była Thora, piękna córka króla Gotlandii i w tym czasie Ragnar zdobył swój przydomek Lodbrok - co znaczy "Włochate Portki". Jak zdobył tak dziwny przydomek?
Ojciec Thory postanowił, że rękę jego córki zdobędzie ten, który wejdzie do jej komnaty poprzez izbę pełną jadowitych węży. Wielu próbowało lecz odchodzili z niczym, aż zjawił sie Ragnar. Była zima. Ragnar owinął nogi grubą wełną, na to wdział spodnie a potem wszedł do wody, po pas. Kiedy spodnie i ochraniacze nasiąkły, wyszedł z wody i poczekał na mrozie aż na jego spodniach utworzy się lodowa skorupa. Tak zabezpieczony wszedł do izby pełnej węży, a następnie do izby pięknej Thory - i podobno przebywał tam dość długo, zanim oboje wyszli do ojca Thory. Król Gotlandii miał kwaśną minę, ale uznał zwycięstwo Ragnara i oddał mu córkę za żonę.
Tak Ragnar zdobył swój sławny przydomek i od tej pory zasłynął jako Ragnar Lodbrok.
Po śmierci Thory, Ragnar poślubił Aslug (w niektórych źródłach Kraka). Była to ponoć córka samego Sigurda Zabójcy Smoka i walkirii Brynhildy (Saga Rodu Wolsungów, Saga o Sigurdzie Zabójcy Smoka).
Żony Ragnara nie znały się nawzajem, zatem Lagherta nie mogła zabić Aslaug - bo nigdy się nie spotkały. Wersja serialowa została wymyślona przez reżysera i scenarzystę serialu ,,Wikingowie".

Śmierć Ragnara - w serialu pokazana została tak, jak przedstawia ją historia, w jamie pełnej węży.
Kiedy wieść o śmierci Ragnara dotarła do jego synów, Sigurd Wężowe Spojrzenie akurat coś strugał i zaciął się wtedy trzymanym w ręku nożem aż do kości. Bjorn Żelaznoboki (Ironside) akurat trzymał w ręku włócznię i ścisnął ją tak mocno, że w drzewcu włóczni odbiły jego linie papilarne - takie są przekazy.
Śmierć Ragnara została pomszczona przez jego synów, a królowi Aelli wycięto "krwawego orła", tak jak zostało to pokazane w serialu.

Synowie Ragnara.
W świecie ,,Wikingów" pokazany jest konflikt pomiędzy nimi, który nie ma nic wspólnego z historią. Synowie Ragnara zawsze działali wspólnie, wspierali się nawzajem i nigdy nie było konfliktu między nimi.
Bjorn Ragnarsson Żelaznoboki (Ironside). Sławny wiking, wyprawiał się z braćmi na Anglię, potem na Morze Śródziemne, razem ze swym przyjacielem (a może nawet bratem) Hastingiem. Sławny jest jego napad na prowincjonalne miasto Luna we Włoszech, które wziął za Rzym - bo takie mu się wydało wspaniałe. Frontalnym atakiem go nie zdobył, więc użył podstępu. Wysłał do miasta posłów,, którzy powiedzieli że ich wódz Bjorn (a może Hasting) zmarł, ale przed śmiercią się nawrócił i pragnie być pochowany w poświęconej ziemi. Wpuszczono procesję 200 wikingów do miasta, a ci na przedzie dźwigali trumnę z ciałem wodza. W trakcie mszy, wódz wyskoczył z trumny i zabił odprawiającego mszę biskupa, a wikingowie opanowali miasto. W serialu wykorzystano to jako czyn Ragnara, we Francji.  Później, po powrocie na Północ Bjorn został królem Szwecji. Według tradycji, jego grób znajduje się na wyspie Munso, na jeziorze Melaren, obok Sztokholmu. Grobu nigdy nie przebadano.

Ivar Ragnarsson - zwany Ivarem Bez Kości. Był sławnym wojownikiem i bardzo mądrym wodzem. Wbrew temu co przedstawia serial, nie był kaleką, a pochodzenie jego przydomka "Bez Kości" jest niejasne. Może cierpiał na wrodzoną łamliwość kości, może był fenomenalnym gimnastykiem. Nie ma też żadnych dowodów na to, że był impotentem. W każdym razie, wszyscy kronikarze uważają go za najmądrzejszego z Ragnarssonów. To, że zabił brata Sigurda ( jak pokazuje to serial) to całkowita fikcja. Sigurd żył długo i szczęśliwie.

Ubbe (Ubba) Ragnarsson. Sławny wojownik, tak jak jego bracia. Przez długie lata podbijał Anglię razem z braćmi. Jego los jest niepewny. Możliwe, że zginął w bitwie z Anglosasami, w Wessex.
Halfdan Ragnarsson. Sławny wojownik, również przez długie lata podbijał Anglię razem z braćmi. Był pierwszym wikińskim królem Northumbrii. Później zapragnął jeszcze podbić Irlandię i tam zginął w bitwie w 877 roku.

Sigurd Ragnarsson, znany jako Sigurd Wężowe Spojrzenie. Jego konflikt z bratem Ivarem i śmierć z ręki brata, to fikcja literacka scenarzysty i reżysera serialu ,,Wkingowie". Po podbojach w Anglii, Sigurd wrócił do Danii i tam został panem Zelandii (największa wyspa Danii) Hallandii (część Skanii - obecnie Szwecja), oraz okręgu Viken (dzisiaj Oslofjord - Norwegia)- wszystko ziemie leżące nad morzem.
Od Sigurda Wężowe Spojrzenie w prostej linii pochodzi król Gorm - pierwszy historyczny król Danii, znany też ze sławnego kubka Jelling (Jelling Cup), który znaleziono w jego grobie, a teraz jest w muzeum , w Danii. Piękną, srebrzoną i złoconą replikę tego kubka można dzisiaj kupić w Warowni Jomsborg, w Warszawie.

Hvitserk Ragnarsson. Sławny wojownik - jak wszyscy synowie Ragnara. Brał udział w najeździe na Anglię. Później wyprawił się na Ruś, gdzie w końcu zginął, otoczony przez przeważające siły.Postacie fikcyjne i pół-fikcyjne w serialu;
Harald Pięknowłosy, król Norwegii był postacią historyczną. Był pierwszym władcą zjednoczonej Norwegii, ale nie mógł brać udziału w wyprawach Ragnara - bo żyli w innych czasach. Kiedy Ragnar umierał w 865 roku, to Harald miał 10 lat. Nic nie wiadomo o tym żeby miał brata.

Halfdan (brat Haralda Pięknowłosego) nie był towarzyszem Bjorna i jest postacią fikcyjną.

Rollo- brat Ragnara, w serialu postać fikcyjna, bo Ragnar nie miał brata. Prawdziwa postać historyczna  o podobnie brzmiącym imieniu to Rolf Eysteinsson zwany Gange-Rolf, czyli Rolf-Piechur bo był tak wielki i ciężki, że żaden koń nie był w stanie go udźwignąć. Był synem Jarla Moeri (Zachodnia Norwegia) i został wygnany z kraju przez króla Haralda Pięknowłosego za rozbójnictwo w Fiordzie Oslo,  czyli "wikingował" we własnym kraju. Uciekł z drużyną do Danii, a potem grasował jako wiking w Anglii i Francji, aż wreszcie podbił kawałek północnej Francji, a to dało początek wikińskiej Normandii. Jego potomkiem w prostej linii był Wilhelm Zdobywca.


Einar Jarl
Warownia Jomsborg

 
Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: