Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne, Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne
Przekaż darowiznę
na Fundację Historyczną

Sławni wikingowie

LISTA SŁAWNYCH WIKINGÓW 

IX wiek

Ragnar Lodbrok (Wełniane Portki).

Żeby zdobyć rękę pięknej księżniczki Thory, musiał przejść przez izbę pełną jadowitych węży. Była wtedy ostra zima. Owinął nogi grubą wełną, wszedł do wody a potem poczekał aż woda na jego spodniach utworzy lodową skorupę, po czym przeszedł przez izbę pełną węży i zdobył rękę Thory. Wtedy otrzymał przydomek „Lodbrok”, czyli Wełniane Portki.

Wielki wojownik, syn króla Danii Sigurda Ringa (pierścienia). Wielokrotnie napadał na Anglię, w 845 obległ Paryż i odstąpił od oblężenia po otrzymaniu wielkiego okupu. Kilkakrotnie żonaty. Jedną z jego żon była Aslaug – córka króla Sigurda Zabójcy Smoka, bohatera Sagi. Ragnar to główny bohater serialu „The Vikings”.

Synowie Ragnara Lodbroka:
Wszyscy przeszli do legendy jako wielcy i niezwykle dzielni wojownicy. Razem wielokrotnie najeżdżali Anglię i Francję.

Ivar Bez Kości – ponoć potrafił wykonać nieprawdopodobne ćwiczenia gimnastyczne,
dlatego nazywano go „Bez kości” (Boneless). Uważany za niezwykle mądrego i sprytnego
wodza.

Hvitserk – zginął podczas wyprawy na Ruś.

Ubba – długo dawał się we znaki Anglikom i w końcu zginął w jednej z bitew.

Sigurd Wężowe Spojrzenie (Snake-in-the-eye) – legendarny król Danii i Szwecji.

Bjorn Ironside (Żelaznoboki) – legendarny król Danii i Szwecji.
Jego domniemany grób (kopiec) znajduje się na małej wyspie Munso, na jeziorze Malaren, niedaleko Sztokholmu. Grobu do tej pory nie badano.

Hasting (lub Hastein) – wielki wódz, przyjaciel Bjorna Ironside, możliwe że również syn Ragnara.
Razem z Bjornem dokonali wielkiej wyprawy na Morze Śródziemne. Między innymi zdobyli miasto Luna w Italii, które wydało im się tak wspaniałe że wzięli je za Rzym. Miasto zdobyli podstępem. Ogłosili że wódz Hasting zmarł, ale przed śmiercią ochrzcił się i pragnął być pochowany w poświęconej ziemi. Wpuszczono kondukt żałobników z trumną Hastinga. Podczas nabożeństwa Hasting wyskoczył z trumny i zabił biskupa, a potem opanowali miasto.
Później złupili m.in. Sewillę i Kadyks w Hiszpanii. Wrócili do domu z ogromnymi łupami, ale w drodze powrotnej ponieśli też spore straty w walce z flotą kalifa Kordoby (arabskiej Hiszpanii) na skutek „ognia greckiego”, który Arabowie już znali.

Motyw z pogrzebem wykorzystano w serialu „The Vikings”. W filmie przypisano to Ragnarowi.

Rollo – w serialu „Wikingowie” brat Ragnara Lodbroka.

Naprawdę nazywał się Rolf i był synem Ragnvalda Eysteinsona – Jarla Zachodniej Norwegii (Moeri). Nie był bratem Ragnara i raczej nigdy się nie spotkali. Kiedy Ragnar zginął w Anglli to był już dobrze po 50-tce, a Rolf miał wtedy 17 lub 18 lat.
W Norwegii narozrabiał i król Harald Pięknowłosy wygnał go z kraju za rozbójnictwo w Oslofjordzie. Razem ze swoją drużyną uciekł do Danii i jakiś czas był na służbie króla Danii. Później pływał na Zachód, na wyprawy wikingów. W końcu podbił kawałek północnej Francji. Król Francji nie dał rady wyrzucić wikingów, więc dogadał się z Rolfem i nadał mu w lenno tereny zajęte przez Rolfa i jego wikingów. Tak powstało Księstwo Normandii.
Jego potomek, Wilhelm Zdobywca podbił później Anglię.

Zatem Rollo (zlatynizowana wersja imienia Rolf) to postać prawdziwa, ale w filmie
„Wikingowie” - fikcyjna. Ragnar Lodbrok nie miał brata.

X wiek – I połowa

Egil Skallagrimson - sławny wojownik i wielki skald islandzki.
Jego poezje zachowały się do dziś i należą do obowiązkowej literatury szkolnej w Norwegii i na Islandii.
Nigdy nie pokonany wojownik, dlatego zmarł w wieku 92 lat, natomiast on sam bardzo wielu wysłał do Valhalli. Bohater wydanej w Polsce ”Sagi o Egilu”.

X wiek – II połowa i I połowa XI wieku

Olaf Tryggvason – król Norwegii, wszechstronny atleta i bardzo dzielny wojownik. Podobno potrafił na morzu obiec dookoła swój okręt skacząc po podniesionych wiosła, żonglując jednocześnie trzema gałkami (lub nożami – w niektórych wersjach).
Jeden z najsławniejszych wikingów, można go zaliczyć do „pierwszej dziesiątki” całej Ery. Zginął w 1000 r. w morskiej Bitwie pod Svolde, otoczony przez przeważające siły Szwedów i Duńczyków. Duńczykami dowodził tam dawny towarzysz broni Olafa – Swen Widłobrody.

Swen Widłobrody – król Danii, razem z Olafem Tryggvasonem urządzali najazdy na Anglię. Później, na skutek imperialnych ambicji obu, stali się wrogami. Swen w 1014 roku podbił Anglię i został tam koronowany, ale wkrótce po tym zmarł. Robotę dokończył jego syn Kanut, znany później jako Kanut Wielki, Król Anglii i Danii, siostrzeniec Bolesława Chrobrego, jako że żoną Swena była Świętosława – siostra Bolesława Chrobrego

Thorkil Wysoki – Jarl Jomsborga i Jomswikingów (Jomsborczyków) – czyli naszych historycznych poprzedników.

Był synem lokalnego władcy Skanii (wtedy część Danii), Struth Haralda.
Sławny Jarl i wojownik. Brał udział w podboju Anglii ze Swenem Widłobrodym i Kanutem.
Przez pewien czas był tam niezależnym władca Kentu, a potem podporządkował się królowi.

XI wiek

Einar Tambarskjelve (wymawia się: tambarszielwe). Mój historyczny protoplasta, po którym noszę imię.
Był synem Hersyra z zachodniej Norwegii. Hersyr to wódz, naczelnik okręgu, mniej-więcej odpowiednik hrabiego / starosty. Później został Jarlem.

Najsławniejszy i niechybny łucznik Północy, nieprawdopodobnie silny. Ponoć strzała z jego łuku przebijała na wylot dwucalową deskę (czyli 5 cm grubości).
Jako młody, 18-sto letni wojownik był drużynnikiem Olafa Tryggvasona i brał udział w Bitwie pod Svolde. Został wzięty do niewoli i zwycięzcy darowali mu życie.  Później zdobył w Norwegii wielkie poważanie i stał się najpotężniejszym po królu człowiekiem w kraju. To było przyczyna jego zguby. Kiedy miał już ponad 70 lat, został zdradziecko zamordowany przez króla Haralda Srogiego (Harald Hardrada), który obawiał się wpływów Einara.

Leif Szczęśliwy (odkrywca Ameryki). Nie wsławił się jako wielki wódz i wojownik, ale jako odkrywca Ameryki, zwanej przez wikingów Winland – kraj wina, bo rosły tam winogrona i rosną do tej pory.

Jest to tzw. „winorośl lisia”, jeden z rodzimych gatunków amerykańskich.
Nadaje się do jedzenia i wyrabiają z niej wino, choć podobno ma szczególny smak i Europejczykom nie bardzo pasuje. Miałem to kiedyś w ogrodzie i dziwiłem się że w naszym klimacie rosną takie duże winogrona (nawet niezłe). Później się dowiedziałem że to gatunek amerykański i stamtąd pochodzi.

Oczywiście nie przedstawiłem pełnej listy bardziej wybitnych wikingów, bo było ich wielu.
Moja lista to ścisła elita.



Stanisław Wdowczyk
(Jarl Einar)

 




Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: