Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne,
Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne

Opis Warowni

Warszawski gród "Warwonia Jomsborg"


Wizualizacja grodu w szczegółach odbiega od obecnego stanu (2015r.). Poniżej opis budowy grodu.

1. Brama wejściowa do Warowni Jomsborg

Wieża ponad bramą zbudowana jest z pełnego bala, tak jak robiono to w średniowieczu. Wieża ma oczywiście walory obronne i obserwacyjne. Obecnie w czasie różnego rodzaju imrez wartownik woła Jarla, który wita gości i nakazuje otworzyć bramę, by ich wpuścić.

2. Zadaszenie przylegające do tawerny "Valhalla"

Zadaszenie przy tawernie "Valhalla" Służy do spożywania posiłków i napitków na "wolnym powietrzu". Jest to miejsce w którym nasi goście chętnie przesiadują całymi godzinami, racząc się tym, co otrzymują w tawernie oraz na stanowisku grillowym. Na środku zadaszenia w podłodze znajduje się palenisko obłożone otoczakami, które często jest wykorzystywane do pieczenia kiełbasek na kiju i tworzenia wieczorami miłej atmosfery. Grupy szkolne często mają sposobność wysłuchania w tym miejscu opowieści Jarla Einara zwanych "sagami".

3. Tawerna "Valhalla"

Zapraszamy do Tawerny VALHALLA, jedynej karczmy w Warszawie, gdzie można doznać uczucia przeniesienia w czasie. Oferujemy wspaniały klimat, dobre piwo – w tym również piwo własnej produkcji, oraz nasz sławny miód pitny JomsViking. Dla dzieci serwujemy kwas chlebowy, wodę i soki owocowe.
W weekendy każdy może sobie upiec kiełbaskę nad ogniskiem, a przy okazji pikników, festiwali serwujemy kiełbaski, karkówkę, kurczaka z grilla oraz dodatki.

 

4. Kram grodowy

Replika słowiańskiej chaty z X wieku. Konstrukcja sumikowo-łątkowa. Wnętrze przystosowane do potrzeb skansenu. Chata zbudowana w 2011 roku.
W czasie każdego pikniku historycznego oraz w czasie każdej imprezy dla dzieci zapraszamy do kramu, gdzie można kupić bardzo ciekawe pamiątki z naszego grodu. Dla dzieci mamy wybór broni jak łuki, miecze, kusze, chełmy, tarcze z różnych epok oraz zabawek drewnianych. Można też zakupić strzały znanych i cenionych w Polsce twórców do profesjonalnego zastosowania.
Ponadto mamy ogromny wybór bizuterii właściwej dla okresu przez nas odtwarzanego i naczyń do picia - rogów, kubków...

 

5. Chata drużynna
Opis wkrótce,


CDN...

8. Długi Dom


Chata wzorowana na domach, które budowali wodzowie wikingów jako siedziby dla siebie i swoich domowników. Takie domy wyglądały jak wielka łódź odwrócona do góry dnem.
Długi Dom Wikingów został zbudowany w Warowni Jomsborg roku 2003 nad Zalewem Zegrzyńskim.
W 2010 roku dom ten został razem z resztą grodu przeniesiony na obecne miejsce.
Konstrukcja sumikowo - łątkowa, długość: 18 metrów, szerokość 9 metrów w części środkowej a na krańcach chaty po 7,5 metra.

 
Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: