Warownia Jomsborg

Eventy, Imprezy integracyjne, Imprezy okolicznościowe, Pikniki firmowe, Warsztaty historyczne, Teatr historyczny, Lekcje żywej historii, Pokazy walk, Inscenizacje historyczne
Przekaż darowiznę
na Fundację Historyczną

Jul - pogańskie Boże Narodzenie

Jul jest świętem zimowym. Kojarzy się je z przesileniem zimowym.
Święto to było obchodzone w Europie północnej od czasów starożytnych. Kościół Chrześcijański przechrzcił Jul na Boże Narodzenie.

Niektóre symbole i motywy utożsamiane ze współczesnym Bożym Narodzeniem wywodzi się z tradycyjnych pogańskich obrządków święta Jul !
Palenie kłody drewna, przystrajanie choinki, serwowanie szynki, wieszanie gałęzi ostrokrzewu, jemioły, dawanie prezentów oraz ogólnie rozumiane świętowanie, to praktyki wywodzące się od Jul. Misjonarze w procesie chrystianizacji doszli do wniosku, że lepiej nie zmieniać na siłę wszystkich obrządków i symboli. W ten sposób wprowadzanie nowej wiary było łatwiejsze. O wiele trudniejsza byłaby konfrontacja nowych wierzeń z istniejącymi i wyplenianie dotychczasowych zwyczajów. Skandynawska tradycja zabijania w czasie Bożego Narodzenia knura, która w wersji współczesnej przeistoczyła się w podawanie na stół świątecznej szynki, wydaje się tego istotnym dowodem. Tradycja najprawdopodobniej wyrosła ze zwyczaju składania w ofierze bogu Freyrowi podczas święta Jul knura.

Przed przyjęciem nowej wiary chrześcijańskiej plemiona zamieszkujące naszą część Europy obchodziły Jul od drugiej połowy grudnia do początków stycznia. Data była ustalana na podstawie kalendarza księżycowego. Po przyjęciu chrześcijaństwa i kalendarza juliańskiego datę święta Jul ustalono na 25 grudnia.
W Danii, Norwegii i Szwecji, na określenie święta używa się powszechnie słowa jul, również w środowiskach chrześcijańskich. W niektórych kulturach kulminacyjnym punktem obchodu świąt jest dzień 24 grudnia – wtedy to dzieci otrzymują prezenty, przynoszone przez postać przypominającą Świętego Mikołaja, który w Danii nosi nazwę „julemanden”, w Norwegii „julenissen”, a w Szwecji „jultomten”.
Jul jest wydarzeniem ważnym dla germańskich neopogan. Wyznawcy religii Wicca i szereg środowisk świeckich obchodzą święto jako dzień przesilenia zimowego, przypadającego na półkuli północnej 21 lub 22 grudnia, a na półkuli południowej – 20 lub 21 czerwca.

Niektóre symbole i motywy utożsamiane ze współczesnym Bożym Narodzeniem wywodzi się z tradycyjnych pogańskich obrządków święta Jul !
Palenie kłody drewna, przystrajanie choinki, serwowanie szynki, wieszanie gałęzi ostrokrzewu, jemioły, to praktyki wywodzące się od Jul. Misjonarze w procesie chrystianizacji doszli do wniosku, że lepiej nie zmieniać na siłę wszystkich obrządków i symboli. W ten sposób wprowadzanie nowej wiary było łatwiejsze. O wiele trudniejsza byłaby konfrontacja nowych wierzeń z istniejącymi i wyplenianie dotychczasowych zwyczajów. Skandynawska tradycja zabijania w czasie Bożego Narodzenia knura, która w wersji współczesnej przeistoczyła się w podawanie na stół świątecznej szynki, wydaje się tego istotnym dowodem. Tradycja najprawdopodobniej wyrosła ze zwyczaju składania w ofierze bogu Freyrowi podczas święta Jul knura.




Warownia Jomsborg miała zaszczyt gościć: